کارشناسی تکنولوژی وگروه های آموزشی متوسطه ناحیه 2 مشهد

گاهنامه گروه تربیت بدنی ناحیه 2

گاهنامه علمی ورزشی

گروه آموزشی درس تربیت بدنی مقطع متوسطه دختران و پسران

آموزش و پرورش ناحیه 2 مشهد مقدس

دی ماه سال تحصیلی 88/87

 

السلام علی الحسین وعلی علی بن الحسین

و علی اولادالحسین و علی اصحاب الحسین

« نیایش»

تو همیشه هستی اما
من که بی خورشید چشمات
نمی خوام وقتی تو هستی
چرا عادتم تو باشی
تازه فهمیدم به جز تو
آدما میان و میرن
منو از خودم رها کن
خسته ام از عقل خسته
همه دنیا بخواد وتو بگی نه
همین که اول و آخر تو هستی

 

این منم که از تو دورم
مثل ماه سوت و کورم
آدم آدمکا شم
می خوام عاشق تو باشم
حرف هیچ کس خوندنی نیست
هیچ کی جز تو موندنی نیست
تا دوباره جون بگیرم
من می خوام جنون بگیرم
نخواد و تو بگی آره تمونه
به محتاج تو محتاجی حرومه
دکتر افشین یداللهی

 

 

فهرست مطالب

 

سرمقاله 4

پیام ریاست محترم اداره آموزش و پرورش ناحیه 2. 6

پیام معاونت محترم پرورشی و تربیت بدنی آموزش و پرورش ناحیه 2. 7

تربیت بدنی از دیدگاه اسلام 9

گذری بر تلاش همکارانمان در تربیت بدنی ناحیه 2 10

آسیبهای ناشی از سرما 12

کاهش عمومی دمای بدن.. 12

ورزش و آسم 15

نوع ورزش 16

دوره سرد کردن یا بازگشت به حالت اولیه 17

کمکهای اولیه 17

کالری چیست 18

دردهای جانبی قفسه سینه (تیر کشیدن پهلو) 19

پیام های ورزشی ارسالی دبیران محترم تربیت بدنی ناحیه 2. 20

بررسی میزان ناهنجاری های ساختار قامتی.. 21

زانو درد از زبان دکتر دوامی متخصص ارتوپدی.. 23

آیا می دانید. 28

گذری دیگر به فعالیت های کارشناسی تربیت بدنی ناحیه 2. 19

کلام آخر. 31

عزای نخل ها 32

 

سرمقاله :

در تمام دوران زندگی، ورزش ، تفریح ، سرگرمی وبازی اشکال خوشایند یادگیری ارزشها و درسهایی هستند که شگرد راستین خوب زیستن و بهره­مندی از یک زندگی سالم را به تصویر می کشند. باید اذعان داشت رضایتمندی وبقای جامعه با داشتن استعداد و فکر قوی کامل نیست و اصل آن است که از تمامی عناصر گردآمده هستی بطور هماهنگ و کامل استفاده شود. کلاس تربیت بدنی، محیطی سرشار از شادابی است که شرایط پایه ریزی دوستی­ها، عدالت و اجتماعی شدن را از طریق کار گروهی فراهم می آورد. کودکان و نوجوانان در این محیط نظم، احترام، ومواجهه با چالش­های آینده و پذیرش مسئولیت در جامعه بزرگسالان را تجربه می کنند. فعالیت بدنی می تواند کیفیت زندگی را در تمامی سنین برای همگان بهبود بخشد.

آنچه اهمیت و ارزش درس تربیت بدنی را بارزتر می سازد، درک معنای واقعی آن یعنی تربیت از طریق فعالیتهای جسمانی است. خانواده، مدرسه ، محیط فرهنگی و رسانه ها هر یک تصویری از تربیت بدنی و ورزش را ارائه می نمایندو در نهایت همگان بر رشد و شکوفایی کودکان و نوجوانان از این طریق صحه می گذارند. اما انسجام و هماهنگی عناصر گوناگون برای تبیین و انتقال هویت حقیقی تربیت بدنی در جامعه امریست که امروزه نیازمند توجه و تأمل وافر است .

گروههای آموزشی درس تربیت بدنی متوسطه با همکاری کارشناسی محترم تربیت بدنی اقدام به تهیه گاهنامه نموده اند تا با ارائه آن مطالبی هر چند مختصر گامی در جهت پیشبرد اهداف تربیت بدنی و وسعت کیفیت  اهداف آموزشی تربیت بدنی بردارند امید است شما همکاران محترم با ارائه پیشنهادات و انتقادات سازنده خود ما  را در رساندن به این اهداف یاری نمایید.

پیام ریاست محترم اداره آموزش و پرورش ناحیه 2

جناب آقای علیرضا بهشتی سعادت

در عصر حاضر در کنار تعالیم دینی، توجه به روشهای کارآمد و توانمند که بتوانند اهداف عالیه انسانی و الهی را تحقق بخشند اهمیت شایانی دارند . بهبود رفتار و تکامل بخشیدن به رفتار دانش آموزان به عنوان آینده سازان چنان اهمیتی دارد که آموزش و پرورش هر کشوری را ودار می سازد تا با برنامه ریزی­های نو و اتکا به بهره برداری از راهبردهای توانمند بدین منظور دست یابند. جامعه جوان ما به علت غالب بودن نیازهای جوانی بر سایر نیازهای اقشار دیگر بیش از سایر جوامع به تکامل رفتاری احتیاج دارد. جای بسی خوشحالی است که معلمین تربیت بدنی بتوانند با شناخت و بکارگیری راهبردهای کارآمد و بدیع و مناسب با شرایط دانش آموزان از طریق برنامه های درس تربیت بدنی به تکامل رفتاری آنان اقدام نمایند. تربیت بدنی و فعالیتهای حرکتی بستری برای شکوفایی و بهبود رفتارهای فردی و اجتماعی وشخصیتی دانش آموزان محسوب می شوند. امید است شما معلمین تربیت بدنی با ایمان و اعتقاد به پتانسیل های بالقوه­ی تربیت بدنی در هدایت نسل جوان ه سوی ارزشهای اخلاقی و بهبود وضعیت رفتاری آنان عنایت داشته باشید.

پیام معاونت محترم پرورشی و تربیت بدنی آموزش پرورش ناحیه2

 

جناب آقای سید محمدهادی اسلامی

 

حرکت و جنبش از ویژگیهای حیات انسان و ریشه در سرشت او و عاملی برای رشد و سلامت و نشاط اوست . انسان نیازمند به حرکت و جنبش و فعالیت است ، بنابراین تربیت بدنی و ورزش در مدارس جزء لاینفک تعلیم و تربیت و ابزاری برای رسیدن به سلامت جسم و روح نسل جوان به شمار می آید . درس تربیت بدنی امری حاشیه ای وتفننی نیست که صرفاً وسیله سرگرمی و پر نمودن اوقات فراغت کودکان و نوجوانان را فراهم سازد . بلکه جزء مهمی از فعالیتهایی است که باید در متن زندگی قرار گیرد. مفاهیم با اهمیتی مانند تندرستی ، بهداشت فردی و اجتماعی و روانی و سلامت جسم و روح ارتباط تنگاتنگ با درس تربیت بدنی در مدارس دارد و اهمیت و جایگاه این درس بر هیچ صاحب نظر تعلیم و تربیت پوشیده نیست

از آنجایی که اهداف و فعالیتهای گروههای آموزشی یافتن راه کارهای لازم برای حرکت به سمت و سوی علمی نمودن و تخصصی کردن فعالیتها، استفاده بهینه از امکانات و همکاران، ایجاد تعامل و جلب نظرات و پیشنهادات همکاران جهت کیفیت بخشی به فعالیتها و تسریع در نیل به اهداف می باشد گروه آموزشی تربیت بدنی می تواند به عنوان بازوی قوی کارشناسی تربیت بدنی اداره نقش و جایگاه ویژه ای جهت ارتقاء کمی و کیفی تربیت بدنی و ورزش در مدارس داشته باشد . توفیقات و جایگاههای ورزشی در نواحی و مناطق قطعاً مرهون تعامل گروههای آموزشی تربیت بدنی با دبیران و مربیان تربیت بدنی مدارس و همفکری و همکاری با کارشناسی تربیت بدنی اداره می باشد . بنابراین لازم است زمینه مشارکت و فعالیت و تاثیر گذاری گروه آموزش تربیت بدنی بیش از پیش فراهم گردد.

ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه

تربیت بدنی از دیدگاه اسلام :

«الهی قو علی خدمتک جوارحی »

حضرت علی (ع)

در بینش اسلامی بدن هدیه ای الهی است که بر اساس حسن کرامت آفریده شده است و ظرافت شگفت انگیزی در آفرینش آن به کار برده شده است. مطالعه و تامل در آن موجب افزایش معرفت انسانی نسبت به خداوند متعال می گردد.

امام سجاد (ع) در رساله حقوق می فرماید : «بدن تو بر تو حقی دارد، حق آنست که آنرا سالم نیرومند و مقاوم در برابر شداید و سختیها و در کمال نشاط نگهداری»

در بینش اسلامی ، تربیت و تقویت بدن و آمادگی همه جانبه آن مورد توجه است و در صورتیکه همراه با ذکر و یاد خداوند باشد عین عبادتست.

درخواست سلامت و قوت بدن از خداوند جزء دعای مسلمانان است. در اسلام به مومنان قوی زیستن و با نشاط بودن و برخوردار شدن از سلامتی تن توصیه می شود. از این رو تربیت بدنی باید جزئی از برنامه زندگی و بخشی از مراحل آموزش و پرورش هر مسلمان قرار گیرد . مطالعه تاریخ حیات رسول گرامی (ص) و ائمه اطهار علیه السلام و نیز صحابه و تابعین گرانقدر آنان نشان می دهد که آنان به ورزش و تربیت و تقویت بدن خود می پرداختند و در فعالیتهایی از قبیل مسابقه دو ، اسب سواری، تیراندازی و شنا شرکت می کردند. ورزش دشمن کسالت و تنبلی و بدحالی و موجب نشاط و شادابی است. رهبران دینی به شدت ما را از تنبلی ، کسالت بر حذر داشته اند.

امام صادق (ع) می­فرمایند:«تنبلی و کسالت دشمن کار و تلاش است.»

هدف نهایی تربیت بدنی و ورزش از دیدگاه اسلام تامین سلامت ، بهداشت بدن، تقویت و رشد آن و در نتیجه حرکت به سوی کمال است .

گذری بر تلاش همکارانمان در تربیت بدنی ناحیه 2

1-       برگزاری طرح یاوران ورزش

2-    مسابقات تفریحی و ورزشی به مناسبت یوم ا.. 13 آبان

 

3-    برگزاری کارگاههای آموزشی

 

آسیبهای ناشی از سرما

بدن در مواجه با سرما ، تلاش می کند قلب ، ریه ها و سیستم عصبی مرکزی را گرم نگه می­دارد. گرمای اضافه در بدن از سه راه تولید می‌شود:

1ـ افزایش سوخت و ساز پایه

2ـ افزایش­فعالیت­عضلانی(شامل­افزایش­فعالیت­جسمانی، لرزش یا هر دو)

3ـ گرما زایی غیر لرزشی ، یک سازگاری متابولیک که هورمون تیروئید و اپی نفرین(آدرنالین) در آن دخالت دارند.

نشانه های افت دمای بدن زمانی آغاز می گردد که بدن نتواند به میزان متناسب با سرمای محیط ، تولید گرما نماید.

کاهش عمومی دمای بدن

به صورت کاهش دمای مرکزی بدن در حد زیر 36 درجه سانتیگراد تعریف می گردد و به سه درجه خفیف 34-36 درجه متوسط 30-34 درجه ویا شدید یعنی زیر 30 درجه طبقه بندی می شود.

وقتی دمای مرکزی بدن بین 35-7/36 درجه باشد فرد احساس سرما می کند و لرزیدن آغاز می شود. در این دما احساس بی حسی و اختلال خفیف حرکتی وجود دارد و متعاقب افت بیشتر دمای مرکزی، احساس سرمای عمیق و کرختی ، لرزش شدید ، مشکل در هماهنگی عضلانی و صحبت کردن، پوست رنگ پریده و مرطوب ، گیجی و از دست دادن حافظه رخ می دهد، لرزش در دمای مرکزی زیر 33 درجه کاهش می یابد ولی می تواند تا دمای مرکزی 24 درجه نیز ادامه یابد. به هر حال در فردی که دچار لرزش است دمای مرکزی بدن به احتمال زیاد بالاتر از دمای 30 درجه است  و این سطح از افت دمای بدن معمولاً در کنار زمین قابل درمان است .

در افت شدید دمای مرکزی بدن معمولاً قدرت تفکر و تعقل زایل گردیده، عضلات سخت می شوند و فرد به تدریج قدرت و ایستادن را از دست می دهد، اگر دمای مرکزی بدن به کمتر از 30 درجه برسد احتمال کما وجود دارد وقتی دمای مرکزی بین 35-7/36 درجه باشد فرد احساس سرما می کند و لرزیدن آغاز می شود. در این دما، احساس بی حسی و اختلال خفیف حرکتی وجود دارد و متعاقب افت بیشتر دمای مرکزی، احساس سرمای عمیق و کرختی، لرزش شدید، مشکل در هماهنگی عضلانی و صحبت کردن، پوست رنگ پریده و مرطوب ، گیجی و از دست دادن حافظه رخ می دهد. لرزش در دمای مرکزی زیر 33  درجه است و این سطح از افت دمای بدن معمولاً در کنار زمین قابل درمان است.

در افت شدید دمای مرکزی بدن معمولاً قدرت تفکر و تعقل زایل گردیده، عضلات سخت می شوند وفرد به تدریج قدرت راه رفتن و ایستادن را از دست می دهد. اگر دمای مرکزی بدن به کمتر از 30 درجه برسد احتمال کما وجود دارد و خطر فیبریلاسیون بطنی قلب را تهدید می کند . در دمای مرکزی 7/26 درجه نارسایی تنفسی و ایست قلبی محتمل است .

به خاطر داشته باشید که بروز علائم و نشانه های فوق تدریجی است و در افراد مختلف از نظر زمانی و شدت تفاوت وجود دارد.

در برخورد با ورزشکار دچار کاهش عمومی دمای بدن، ابتدا وی را از معرض باد و سرما خارج و به فضای بسته می بریم سپس لباسهای مرطوب رابا لباسهای خشک جایگزین نموده و از آنجایی که بخش اعظمی از گرمای بدن از سر خارج می شود ، سر را می پوشانیم و ورزشکار را وادار به دراز کشیدن نموده و تا زمانی که دمای بدن به حد  طبیعی برنگشته به وی اجازه نشستن، ایستادن ویا راه رفتن نمی دهیم .

احیاء قلبی ریوی فقط در شرایطی صورت می پذیرد که فیبریلاسیون بطنی رخ داده باشد. در افت شدید دمای بدن، قفسه سینه ممکن است سخت و غیر قابل فشار دادن باشد.

توجه به این نکته ضروری است که در مورد حیات یا عدم حیات فرد سرمازده تا زمانی که گرم نشده است قضاوت نکنید و نبض یک فرد به شدت سرماخورده می تواند آنچنان ضعیف باشد که قابل احساس نباشد ضمن اینکه در دمای پایین، مغز و سایر ارگانهای حیاتی تا حدودی در برابر صدمات محافظت می شوند.

ورزش و آسم :

افراد مبتلا به آسم تا حد امکان از انجام دادن ورزشهای سنگین و سخت که نیاز به تحرک زیاد دارد باید بپرهیزند . مثل دو یا دراز نشست که به حرکات سریع نیاز دارد. همچنین قبل از شروع با انجام حرکات ساده ورزشی حتماً خود را گرم کنند تا در هنگام شروع فعالیت به آنها فشار نیامده و بتواند تا پایان، ورزش را ادامه دهند. بهترین ورزش شناخته شده برای بیماران آسمی شنا می باشد. چرا که در هنگام شنا به ریه ها فشار زیادی وارد نمی آید و شناگر براحتی می تواند تنفس کند. به آسمی ها حرکات سریع ورزشی و کوهنوردی اصلاً توصیه نمی شود و حتی منع می گردد. ولی به افرادی که به ورزشهای نه چندان آسان می پردازند توصیه می شود حتماً اسپری های مورد نیاز خود را همواره در ورزش همراه داشته باشند تا در صورت بروز حمله تنفسی از آن استفاده نمایند.

نوع ورزش :

شرکت مستمر ومنظم فرد در برنامه آمادگی جسمانی وابسته به میزان علاقه به نوع فعالیت و لذت کسب شده از آن می باشد . لذا باید ورزش و فعالیتی را برای بیمار انتخاب نمود که برای او جالب بوده و به آن علاقمند باشد . اما باید کوشش کرد که فرد آسماتیک فعالیت هوازی را انتخاب کند و در صورت امکان حداقل دوره ای از فعالیتهای زمان کودکی بیمار را به شنا اختصاص دهیم . شنا نه تنها کمتر ایجاد آسم می کندبلکه بر روی بهبود وضعیت قلبی نیز بسیار موثر است . البته تعدادی از بیماران به علت حساسیت به کلر موجود در آب استخر، طی شنا میزان حملاتشان افزایش می یابد.

 

 

 

 

دوره سرد کردن یا بازگشت به حالت اولیه :

هر جلسه تمرین یا بازی باید با قسمت سرد شدن یا برگشت به حالت اولیه خاتمه یابد. این قسمت با فعالیت ریتمک پیوسته مانند راه رفتن انجام شده و تا زمانیکه تعداد ضربان قلب به بیست عدد در دقیقه بیشتر از زمان استراحت کاهش یابد ، ادامه می یابد.

کمکهای اولیه :

در صورت ایست تنفسی مصدوم نیاز به تنفس دهان به دهان برای بازگشت به حیات دارد. هنگامی که فرد دیگری به دنبال آمبولانس رفته است باید از کمک های اولیه مناسب و کامل مثل احیای قلبی (CPR) استفاده کنید. دانستن کامل کمکهای اولیه به طرز صحیح بسیار ضروری است . مخصوصاً احیای قلبی (CPR). در احیای قلبی باید محکم و منظم و با سرعت 80 تا 100 بار در دقیقه و به مدت 10 ثانیه فشار وارد آید. سپس دو بار تنفس دهان به دهان انجام گیرد. این عمل تا بروز علائم تجدید حیات و یا تا مشخص شدن اینکه کار بیشتری  نمی‌توان انجام داد باید ادامه یابد.

کالری چیست ؟

به عبارت علمی ، یک کالری ، مقیاس اندازه گیری انرژی واقعی ای است که در مواد غذایی یافت می شود. در واقع کالری، میزان انرژی است که دمای یک گرم آب را تا یک درجه ی سانتیگراد افزایش می دهد. میزان کالری که در مواد غذایی مورد اشاره قرار می گیرد، کیلو کالری است که معادل 1000 کالری است.

کالری ها مانند سوختی که برای اتومبیل تان لازم هستند، به عنوان سوخت برای بدن عمل می کنند. برای همین فعالیتهامانند تنفس، فکر کردن ، رشد مو، یا اعمال ورزشی و بدن کالری را به مصرف می رساند. اگر کالری های مصرفی بدن ،سوزانده و به مصرف رسانده نشوند، در بدن به صورت چربی ذخیره می شوند و این به چاقی و افزایش وزن منجر می شود.

برای کم کردن 5/0 کیلوگرم از وزن بدن ، حدود 3500 کالری باید سوزانده و به مصرف رسانده شود. پس به مدت 35 روز، باید 100 کالری کمتر از معمول به بدنتان برسد. یا 10 روز ، 350 کالری کمتر مصرف کنید. یا 22 روز، یک ساعت در روز پیاده روی کنید. یا ترکیبی از کمتر غذا خوردن و فعالیت بیشتر را بکار ببندید.

دردهای جانبی قفسه سینه (تیر کشیدن پهلو)

درد جانبی قفسه سینه معمولاً بعنوان درد تند و شدیدی در پهلو یا دنده های قفسه سینه توصیف شده است، افرادیکه از آمادگی قلب و عروق کمتری برخوردارند و یا ورزشکاران آماتور و حتی ورزشکاران زبده یا حرفه ای در صورت عدم گرم کردن مناسب معمولاً با این پدیده در اوایل تمرین مواجه می شوند که با ادامه تمرین برطرف می شود با این حال در مورد برخی از افراد پدیده مذکور به قدری جدی است که آنها می باید از شدت تمرین بکاهند و یا بطور کلی تمرین را متوقف کنند چنین احتمال می رود که از ابتدای فعالیت ضربان قلب مقدار خون خروجی قلب در دقیقه (خصوصاً قلب افرادیکه ضعیف باشد) جوابگوی خون مورد نیاز عضلات درگیر در فعالیت نیست. دلیل این موضوع عدم سازگاری و هماهنگی کامل بین دستگاه قلب و تنفس می باشد که منجر به کم خونی عضلات تنفسی (عضلات دیافراگم و عضلات بین دنده ای) می گردد. در نتیجه این کم خونی هایپکسی (کمبود اکسیژن ) در عضلات تنفسی ایجاد می شود و کاهش اکسیژن منجر به افزایش سطح اسید لاکتیک شده و درد عضلانی ایجاد می کند که به درد پهلو معروف است اما پس از چند دقیقه با هماهنگ شدن دستگاههای قلب وتنفس درد ایجاد شده برطرف می شود. از اقدامات لازم جهت کاهش درد، آهسته کردن تمرین، بالا نگه داشتن دستها و یا خم شدن به سمت جلو و فشردن انگشتان به زیر دنده ها می باشد.

پیام های ورزشی ارسالی دبیران محترم تربیت بدنی ناحیه 2

ورزش ثروتی پنهان که بهره مندی از آن موجب توانایی و غفلت از آن سستی و ناتوانی را بدنبال خواهد داشت .

آقای هادی خواجوی 

تربیت بدنی و ورزش تزریق نشاط , سعه صدر , همت بلند , کرامت و عزت انسانی , شهامت و جوانمردی و رفاقت و دوستی به جامعه است .

آقای محمد رضا انجم شعاع

ورزش صدفی است که مروارید سلامتی را در خود جای داده است

خانم زراعت کار

ورزش میدان مبارزه سلامتی با بیماری هاست

خانم عرب

تن پروری نوعی سرطان است که جسم تو را ذره ذره از بین می برد و ورزش داروی آن است که با آن میتوانی سلامتی ات را به دست آوری

خانم سلیمانی

تربیت بدنی  : ت قویت ر وحیه ب الندگی ، ی اری رسانی ، ت وکل ، ب نیه اجتماعی ، د ستگیری از ن اتوان ، ی اوری و امداد

خانم کیانی


بررسی میزان ناهنجاری های ساختار قامتی

دانش آموزان کلاس اول مقطع متوسطه پسران ناحیه 2 مشهد

«سال تحصیلی 87-86»

«محمدرضا انجم شعاع» (کارشناس ارشد تربیت بدنی ناحیه 2 مشهد)

هدف از انجام این تحقیق بررسی میزان ناهنجاری های ساختار قامتی دانش آموزان کلاس اول مقطع متوسطه پسران ناحیه 2 بوده است. جامعه مورد تحقیق در این پژوهش کلیه دانش آموزان کلاس اول مقطع متوسطه پسران ناحیه 2 و نمونه آماری این تحقیق کلیه دانش آموزان کلاس اول مقطع متوسطه 4 دبیرستان ناحیه 2 بوده که به صورت اتفاقی انتخاب گردیده است. روشهای آماری مورد استفاده در این تحقیق آماری توصیفی بوده است . نتایج نشان داد که :

1ـ %9/22 دانش آموزان دارای ناهنجاری سر به جلو می باشند .

2ـ %8/19 دانش آموزان دارای ناهنجاری شانه نامتقارن می باشند.

3ـ %5/4 دانش آموز دارای ناهنجاری پشت کج می باشند.

4ـ %3/49 دانش آموزان دارای ناهنجاری پشت گرد می باشند.

5ـ %1 دانش آموزان دارای ناهنجاری پشت صاف می باشند.

6ـ %5/32 دانش آموزان دارای ناهنجاری کمرگود می باشند.

7ـ %3 دانش آموزان دارای ناهنجاری زانوی ضربدری می باشند.

8ـ %17 دانش آموزان دارای ناهنجاری زانوی پرانتزی می باشند .

9ـ %8 دانش آموزان دارای ناهنجاری کف پای صاف می باشند.

10ـ %15 دانش آموزان دارای ناهنجاری شست کج می باشند.

11ـ %78 دانش آموزان حداقل دارای یک ناهنجاری بوده اند.

زانو درد از زبان دکتر دوامی متخصص ارتوپدی :

 

* از نظر شما که متخصص ارتوپدی هستید علت زانو درد چیست و به چه گروه سنی تعلق دارد ؟

زانو درد در افراد مختلف بسته به سن افراد علل گوناگون دارد، اما این دردها در دو دسته کلی جای دارند یکی آنها که علل ثانویه دارند مانند فردی که در اطراف زانو دچار شکستگی شده باشد . شماری از افراد هم زانودردشان علت اولیه دارد مانند افرادی که به تدریج دچار آب زانو شده اند ویا از بین رفتن غضروف مفصلی از درد زانو رنج می برند. به نظر می رسد پرداختن به زانو دردهایی که بنا به دلایل اولیه خودشان را نشان می دهند مهمتر است . اصولاًبر اساس سن بیمار شاکی از زانو درد ، افراد به دو دسته تقسیم می شوند: یکی افراد جوانی که معمولاً به لحاظ ورزشی و تحرک بدنی فعال اند و از درد جلوی زانو شکایت می کنند و درد آنها بیشتر هنگام نشست و برخاست ایجاد می‌شود و به ویژه هنگامی که به کوه می روند و حین پایین آمدن این درد را تجربه می کنند  و اصولاً پایین و بالا رفتن از پله نیز برای این افراد دردناک است . دسته دوم افرادی اند که در سالهای کهنسالی از درد زانو رنج می برند اساساً در این گروه تخریب غضروف مفصلی استخوان کشکک ران صورت گرفته است که خود را به شکل آرتروز مفصل کشکک نشان می دهد .

* بیشتر مردم تصور می کنند که درد زانو به سنین بالا تعلق دارد اما شما گفتید که این درد در جوانان ورزشکار هم وجود دارد علت چیست؟

در این افراد غضروف کشکک دچار نرمی شده است و فشاری که هنگام نشست و برخاست به کشکک وارد می شود درد جلوی زانو را در این افراد سبب می شود ، اما در شایع ترین علل زانو در این افراد می‌توان به ضعیف بودن عضلات اطراف زانو به ویژه عضلات چهار سر ران و به خصوص قسمت داخلی این عضلات اشاره کرد که این ضعف سبب می‌‌شود حرکت کشکک روی استخوان در مسیر درستی انجام نشود و نیرو روی استخوان کشکک به طور غیر یکنواخت وارد شود و در نتیجه شاهد تخریب و له شدن غضروف کشکک باشیم که حدود 90 درصد دردهای زانو در جوانان را شامل می شود. البته علت های دیگر مانند پای به اصطلاح پرانتزی علت اصلی ضعیف بودن عضلات اطراف زانو است .

* با توضیحی که دادید می توان چنین نتیجه گرفت افرادی که در سالهای میانسالی و کهنسالی قرار دارند اگر ضعف عضلانی داشته باشند زودتر به درد زانو دچار می شوند ؟

صد در صد ! یعنی اصولاً این زمینه ای است که آرام آرام به سوی آرتروز زانو حرکت می کند و چنان چه این ضعف عضلانی درمان نشود این سیر به صورت غیر قابل برگشت خواهد شد و در نهایت مفصل به شدت آسیب خواهد دید .

* برای کاهش درد و جلوگیری از پیشرفت درد و آسیب دیدگی غضروف مفصلی چه کارهایی را پیشنهاد می کند ؟

بهترین توصیه به افرادی که درد جلوی زانو دارند نحوه نشست و برخاست است. این افراد بهتر است در خانه از مبل استفاده کنند رایج ترین درمان نیز تقویت عضلات چهار سر ران و در درجه دوم دیگر عضلات اطراف زانوست . در واقع با تقویت این عضلات استخوان کشکک در مسیر اصلی خودش یعنی جلوی استخوان ران قرار می گیرد و فشار به استخوان کشکک متعادل خواهد شد و به این ترتیب بیمار درد کمتری تجربه خواهد نمود. می توان گفت:  با تقویت عضلات چهار سر ران بیش از 70 درصداز درد کاهش می یابد . در تقویت این  عضلات اصلاً نیازی به فیزیوتراپی و روشهای پیچیده نیست بلکه با روی آوردن به ورزشهای ساده می توان درد را تخفیف داد. به این صورت که لب صندلی بنشینید و عضله های ساق پا را در حدود 10 ثانیه بگیرند و سپس رها کنند و چندین بار این عمل را تکرار نمایند . در این ورزش ساده زانو نباید حرکت داشته باشد .

* این طور به نظر می رسد که تاکید بیشتر شما روی تقویت عضله های اطراف زانو و رعایت کردن یک سری اصول در زندگی روزانه فرد بیمار است راهای درمان چیست ؟

البته برای درمان بیمارانی که مبتلا به زانو درد هستند درمان دارویی و رژیمی هم وجود دارد. کاهش وزن اساساً یکی از راههای رژیمی است، در درمان دارویی و با توجه به اینکه تخریب مفصل سبب التهاب به درون مفصل می شود اصولاً داروهایی تجویز می شود که التهاب را کاهش دهد . علاوه بر داروهای ضد التهاب داروهایی هم به عنوان ترمیم کننده غضروف و استخوان تجویز می شود که از آن جمله می توان به ویتامین D3 و کلسیم اشاره کرد و این بیشتر شامل زنان در سنین میان سالی می شود چرا که تراکم سنجش استخوان حاکی از مشکلات استخوانی در این سالهاست .

* آقای دکتر دوامی پیشگیری همواره نسبت به درمان اولویت دارد، آیا برای پیشگیری از این درد هم راهی وجود دارد ؟

بله ، چنانچه عضله های اطراف زانو قوی باشد نشست و برخاست و بالا و پایین آمدن از پله چندان دشوار نخواهد بود. در غیر این صورت هر گونه فشار و خم و راست شدن زانو، مفصل تخریب می شود و حتی ورزشهایی مانند دوچرخه سواری و کوهنوردی هم به شدت برای این افراد مضر خواهد بود نکته بعدی به شیوه زندگی افراد بر می گردد . مردم باید عادات نشست و برخاست خود را تغییر دهند و سعی در نشستن روی مبل داشته باشند و برای غذا خوردن ، تماشای تلویزیون هم از صندلی و مبل راحتی استفاده کنند در این صورت ارتفاع استاندارد مبل حدود 40 سانتی متر است.

آیا می دانید ؟

ورزش شنا : ورزش شنا در حفظ زیبایی اندام و تقویت سلسله اعصاب فوق العاده اهمیت دارد. با شنا کردن بسیاری از بیماریها از جمله انحنای جانبی ستون فقرات درمان می شود . شنا سبب می شود تنفس عمیق گردد. کلیه عضلات بدن را تقویت می کند و جریان گردش خون را در تمام بدن بهبود می دهد.

دو و میدانی :  دو و میدانی یعنی راهپیمایی، دو ، پرش، پرتاب دیسک یا نیزه که در آن همه اندامها به کار می افتد، عامل موثر سوخت و ساز محسوب می شود. عروق دوندگان در روزگار پیری هم حالت نرمی و لطافت خود را حفظ کرده و بر طول عمر می افزایند. هراس می گوید : «مادام که تندرست هستی بدو وگرنه بیمار که شدی به دوندگی می‌افتی»

ورزش و استخوان : تاثیر ورزش بر استخوان افراد بویژه زنان جوان بسیار بیشتر از اثر مصرف کلسیم در استحکام استخوانهای آنان دارد ورزش بر استحکام استخوانها تاثیر اساسی می گذارد و سبب تقویت استخوانها می شود. تحقیقات نشان می دهد بیشتر توده استخوانی دختران در سنین 13 تا 15 سالگی شکل می گیرد و در 4 دهه بعدی به تدریج از بین می رود.

 

نگاهی دیگر به فعالیتهای کارشناسی تربیت بدنی ناحیه 2

کوهپیمایی دانش آموزان دختر

 

کوهپیمایی خانوادگی

 

مسابقه طناب کشی همکاران

 

کارگاه آموزشی

 

 

کلام آخر :

کلام خداوند زیباترین کلام است. خداوند در آیات 22 و 23 سوره کهف می فرمایند : «هرگز مگو که فردا این کار را خواهم کرد، مگر آنکه بگویی ، اگر خدا بخواهد»

هر چند فردی اعتماد به نفس بالایی داشته باشد و بتواند با استفاده از قدرت جسم و ذهن به اهدافش برسد باز به انجام فرائض دینی و ارتباط با خدا و دعا کردن نیازمند است. هر چند انسان در حیطه هایی مختار است ، اما در حیطه اراده خداوند محدود و مجبور است . و در عین حال لازم است بدانیم که اراده خدا در جهت خیر و صلاح بنده است چرا که در آیه 216

سوره بقره می فرمایند: چه بسیار چیزهایی که از آن بیزارید، اما به نفع شماست و چه بسیار چیزهایی که دوستشان دارید، اما به ضرر شماست.

یادمان باشد که برای رسیدن به آرزوها باید افکار، گفتار و کردارمان را مثبت کنیم و تمام تلاشمان را برای رسیدن به موفقیت مصروف کنیم . اما اگر علیرغم انجام اینها باز به نتیجه نرسیدیم. آیه 216سوره بقره را به خاطر بیاوریم. البته زمانی بگوییم «خدا نخواست» که تمام تلاش جسمی و ذهنی خود را انجام داده باشیم و کاری از دست ما بر نیاید.

 

 

عزای نخل ها

نگاه غنچه ها در حسرت آب

                                               تمام نخل های سبز بی تاب

ویک کودک میان خیمه بیحال

                                               به روی دست مادر رفته درخواب

میان خیمه بوی گریه پیچید

                                                  دوباره قلب پاک عمه لرزید

 کسی آیا صدای العطش را 

                                                  کنار رود ناآرام نشنید

کنار رودو بوی خشکسالی

                                                   سپاه کوفیان در بیخیالی

 به زیر پای اسبان گوشه ی دشت

                                                  دو دست غریب و مشک خالی

دو دست غریب و اشک و فریاد

                                                    عزای نخل ها و نوحه ی باد

روان شد در پی عباس خورشید

                                                 به روی گونه هایش اشک افتاد